Jak przekonać się, że deweloper jest wiarygodny?

Sprawdzenie wiarygodności dewelopera budowlanego to jedna z podstawowych czynności, jaką powinna wykonać osoba, zainteresowana kupnem mieszkania. Niesprawdzony deweloper może nastręczyć nam bardzo wielu niepotrzebnych problemów włącznie z dochodzeniem naszych racji przed sądem.

Aby przekonać się, czy firma budowlana jest warta naszego zaufania, należy przede wszystkim sprawdzić jej dane w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym celu należy udać się do siedziby dewelopera i zażądać przedstawienia dokumentów zgodnych z oryginałem. Oprócz tego warto wziąć pod lupę finanse dewelopera, o których dane również powinny być publicznie dostępne w postaci sprawozdania finansowego (w przypadku dobrych sprawdzownych spółek, jak np. Budizol S.A. czy Pirelli Pekao Real Estate z usykaniem powyższych informacji nie będziemy mieć problemu).

Kolejnym bardzo istotnym kryterium jest tzw. dobre wrażenie, które o ile jest zjawiskiem czysto subiektywnym, powinno być brane przez nas pod uwagę każdorazowo. Na koniec możemy sprawdzić konkurencyjne firmy. Jeśli poszukujemy firmy deweloperskiej działającej w rejonie Konstancina, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło deweloperzy Konstancin, jeśli natomiast poszukujemy firmy działającej w rejonie krakowskim, wpiszemy "deweloperzy Kraków". Oprócz tego możemy poszukać w informatorach branżowych lub w książce telefonicznej na stronach opatrzonych tytułem "deweloperzy Konstancin".